Abarth slaví na mezinárodním autosalonu v Ženevě 70. výročí a představuje nové modely 595 esseesse a 124 Rally Tribute

  • Premiéra nových modelů 595 esseesse a 124 Rally Tribute oslavujících 70. výročí stylu, výkonu, a úspěchů vmotoristickém sportu.
  • Nový Abarth 595 esseesse je inspirován legendárním tuningovým paketem z šedesátých let a jeho reinkarnací zroku 2009 vpodobě Abarthu 500 esseesse.
  • Na ženevském autosalonu se představuje rovněž exkluzivní Abarth 124 Rally Tribute, limitovaná 124kusová edice oslavující vítězství modelu 124 Rally v šampionátu FIA R-GT Cup 2018.

 

Značka se štírem ve znaku slaví na mezinárodním autosalonu v Ženevě 70. výročí svého založení, které lze označit za významný milník v historii motoristického sportu. Hvězdami expozice jsou nový Abarth 595 esseesse a limitovaná edice Abarth 124 Rally Tribute, dvě originální vyjádření závodní povahy značky Abarth a její slavné historie v motoristickém sportu.

První z vozidel je poctou legendární tuningové sadě ze šedesátých let, která byla úspěšně reinkarnovaná v roce 2009 v podobě nového Abarthu 500 esseesse. Druhá z novinek je poctou modelu Abarth 124 rally, který má za sebou mimořádně úspěšnou sezonu, jež vyvrcholila vítězstvím v šampionátu FIA R-GT Cup a Mistrovství Evropy v rally a více než 40 prvenstvími ve 12 různých národních šampionátech. Soutěžní speciál bude letos usilovat o potvrzení svého dominantního postavení a zisk prestižních titulů.

 

Nový Abarth 595 esseesse

Úchvatný Abarth 595 esseesse je zpět. Jméno esseesse je hluboce zakořeněné v historii značky a přímo odkazuje na její začátky. Konverzní, neboli tuningové sady zvyšující výkon masově vyráběných modelů byly ze strany jejich vynálezce, Carla Abartha, skutečně velmi chytrým a úspěšným tahem.

První Abarth 595 esseesse měl premiéru v roce 1964 a byl upraven prostřednictvím karburátoru Solex 34 PBIC a speciálního sacího potrubí odlitého z lehké slitiny jako jednodílný celek spolu s ventilovým víkem. Vůz disponující po úpravách výkonem 32 k byl na první pohled rozeznatelný podle gumových háčků jistících kapotu místo klasického zámku a smaltovaného loga Abarth. Vzhled tohoto malého štíra doplňovaly výrazná loga SS na kapotě motoru a víku zavazadlového prostoru a nápis esseesse na přístrojovém panelu. Vůz zaznamenal okamžitý úspěch a oslovil snad všechny příznivce italských sportovních vozidel.

Podobný úspěch zopakoval Abarth v roce 2009 uvedením tuningové sady esseesse pro nový Abarth 500, který se představil jen o rok dříve. Tuning přinesl zvýšení výkonu motoru na 160 k, modifikované zavěšení kol s nižšími pružinami Eibach, výkonnější brzdový systém a řadu dalších prvků inspirovaných motoristickými závody. Pro zajištění souladu s nejnáročnějšími bezpečnostními standardy byla tuningová sada esseesse instalovaná výhradně u tunerů oficiální sítě Abarth. Sada byla navíc dodávaná v proslulé dřevěné bedně používané už v šedesátých letech.

Dnes, o 10 let později, zažívá ikonické označení esseesse návrat na vrchol nabídky značky Abarth, a kromě jiného zahrnuje nejvýkonnější motor o výkonu 180 k. Nový Abarth 595, který je určen pro milovníky ryzího výkonu, kombinuje adrenalin a sportovní charakter značky se štírem ve znaku s osobitým designem, stylem a špičkovou konektivitou.

V duchu nejlepších tradic Abarth je tento vůz výjimečný i standardní výbavou, která zajišťuje vzrušující zážitek z jízdy za doprovodu nezaměnitelného zvuku výfukového systému Abarth by Akrapovic. Ten byl navržen speciálně pro vozy Abarth a kromě vzrušujícího zvuku přináší i mimořádné výkonové parametry.

Nový Abarth 595 esseesse využívá vysoce výkonné přední brzdy Brembo zajišťující mimořádnou odezvu a perfektní ovladatelnost prostřednictvím děrovaných, odvětrávaných kotoučů a větších brzdových třmenů v červeném odstínu. Systém je schopen samočinně přiblížit brzdové destičky ke kotoučům pro jejich rychlejší zahřátí, a tím i rychlejší odezvu při brzdění.

Standardem je rovněž specifický vzduchový filtr od BMC, který umožňuje lepší průtok nasávaného vzduchu než běžné filtry, což příznivě ovlivňuje kvalitu spalování, a tím i výkonové parametry. Výbavu nového Abarthu 595 esseesse doplňují zadní tlumiče Koni FSD (Frequency Selective Damping) s variabilní charakteristikou tlumení, které optimalizují zážitek z jízdy prostřednictvím lepších jízdních vlastností, stability a bezpečnosti. Standardní výbava zahrnuje infotelematický systém Uconnect 7" HD s dotykovou obrazovkou, navigací, telemetrií Abarth a funkcemi zrcadlení chytrého telefonu Apple CarPlay a Android AutoTM*.

Bohatou standardní výbavu doplňují jedinečné estetické prvky. Z vnějšího pohledu je nový Abarth 595 esseesse rozeznatelný podle 17palcových litých kol Supersport s bílou povrchovou úpravou Racing White a bočních pruhů Abarth, krytů zrcátek a předního a zadního spoileru ve stejném bílém odstínu. Karoserie vozu disponuje specifickým označením esseesse a 70th Anniversary, které na první pohled prozrazují jeho výjimečnost a exkluzivitu. Závodní osobitost Abarthu 595 esseesse demonstrují sportovní sedadla Sabelt 70 se skořepinou z uhlíkového kompozitu a karbonové pedály. U modelu 595 je nyní k dispozici celá paleta sedadel Sabelt s vyšívaným nápisem Abarth 70, jež připomíná 70. výročí založení značky. Tato sedadla mají vylepšený tvar a polstrování pro ještě větší zážitek z jízdy.

 

*Android Auto, Google Play a Google Maps jsou ochrannými známkami společnosti Google LLC.

Apple CarPlay je registrovanou ochrannou známkou společnosti Apple Inc.

Aplikace Apple CarPlay a Android Auto nejsou podporovány na českém trhu.

 

Abarth 124 Rally Tribute

Ženevský autosalon se stal místem světové premiéry nového Abarthu 124 Rally Tribute, který vzdává hold úspěchům závodního speciálu 124 rally. Vůz dokončil loňskou sezonu s vítězstvím v poháru FIA R-GT Cup a připsal si více než 40 prvenství v 12 národních šampionátech.

Nový Abarth 124 Rally Tribute bude vyroben v limitované edici 124 vozidel. Ty budou charakteristické jedinečnou výbavou, která z nich učiní skutečné sběratelské kousky. Zmínku zaslouží specifické pamětní logo na blatnících a kovový číslovaný štítek v kokpitu prozrazující exkluzivní status vozu. Výjimečné stylistické prvky a bezkonkurenční standardní výbava transformují vůz na skutečný symbol hodnot značky Abarth: výkon, dílenské zpracování a technická výjimečnost.

Tak jako model 124 Spider, z kterého je odvozen, je i nový Abarth 124 Rally Tribute mimořádně dynamický a agilní, mimo jiné díky mechanickému samosvornému diferenciálu zadní nápravy - v tomto segmentu jako jedno z mála vozidel - a jeho hmotnost je rovnoměrně rozložena mezi nápravy. Nízká hmotnost pouhých 1060 kg zaručuje mimořádnou agilitu a vynikající výkonovou hmotnost 6,2 kg/k. Pod kapotou se ukrývá výkonný zážehový přeplňovaný čtyřválec o objemu 1.4 l s technologií MultiAir. Motor splňující emisní specifikaci Euro 6D poskytuje výkon 170 k, což lze vyjádřit i specifickým výkonem 124 k na litr zdvihového objemu, a točivý moment 250 Nm, díky čemuž dosahuje nejvyšší rychlosti 232 km/h a z 0 na 100 km/h zrychlí za 6,8 sekundy. O přenos výkonu na vozovku se stará šestistupňová manuální převodovka. Zavěšení kol tvoří lichoběžníková náprava vpředu a pětiprvková náprava vzadu.

A zapomenout nesmíme ani na legendární dvourežimový výfukový systém Record Monza, který umožňuje změnu toku výfukových plynů v závislosti na otáčkách motoru, což Abarthu 124 Rally Tribute poskytuje lineární dodávku točivého momentu a uspokojivý hluboký zvuk. Z dalších technických prvků odvozených ze světa motoristického sportu zaslouží zmínku brzdy vyvinuté a vyrobené společností Brembo a ultralehká 17palcová litá kola s bílou povrchovou úpravou Racing White, která snižují hmotnost o 4 kg a poskytují lepší jízdní vlastnosti a sportovnější design.

Nový Abarth 124 Rally Tribute je k dispozici ve dvou odstínech karoserie, červená Costa Brava a bílá Turini, obě kombinované s matně černou kapotou odkazující na historický Abarth 124 Rally, který tento prvek využíval ke snížení odrazů světla, a tím i oslnění řidiče. Kryty zrcátek a zadní difuzor jsou v případě červené karoserie Costa Brava vyvedené v šedém odstínu Gun Metal, u bílé karoserie Turini jsou pak tyto prvky v červeném odstínu Racing Red.

Standardní výbava zahrnuje řadu luxusních a komfortních prvků, jakými jsou vyhřívaná kožená sedadla, sada Alcantara, koberečky Abarth a paket Radio Plus. Tento paket zahrnuje integrovaný infotelematický systém ovládaný pohodlným a uživatelsky přívětivým ovladačem na středovém tunelu. Paket obsahuje také 7palcovou barevnou dotykovou obrazovku, digitální rádio DAB, dva USB porty, vstup AUX a rozhraní Bluetooth. Nechybí zde audiosystém Bose s devíti reproduktory, z nichž čtyři jsou vestavěné do hlavových opěrek. Součástí paketu je i automatická klimatizace.

Z příslušenství Mopar určeného pro Abarth 124 Spider využívá novinka hard top z uhlíkového kompozitu, vysoce technicky vyspělé, lehké a bezpečné řešení poskytující styl coupé a současně zachovávající veškeré potěšení z jízdy, jaké dokážou nabídnout pouze skutečné roadstery. Další příslušenství tvoří silnější torzní vzpěra zajišťující větší torzní tuhost karoserie pro ještě lepší ovladatelnost, držák nápojů s kroužky ve stříbrné barvě a hliníkovým hrnkem s logem 124 Spider pro exkluzivnější dojem z interiéru a síť do zavazadlového prostoru s logem Mopar umožňující lepší organizaci zavazadel, to vše pro maximální potěšení z jízdy.

 

Abarth: 70 let stylu, výkonu a úspěchů v motoristickém sportu

Legenda značky se štírem ve znaku započala 31. března 1949, kdy Carlo Abarth (1908-1979) s jezdcem Guidem Scagliarinim založil společnost Abarth & C. Prvním vyrobeným vozem byl model 204 A vycházející z Fiatu 1100, který okamžitě zvítězil v italském šampionátu 1100 Sport a poháru Formula 2. Od té doby se historie Abarthu plnila závody a rekordy, vždy v duchu filozofie zakladatele, a sice kombinovat maximální výkon se špičkovým dílenským zpracováním a nepřetržitým technickým vývojem. Díky mimořádným úspěchům Abarthu 124 Rally si veřejnost může opět užít veškeré vzrušení padesátých let, kdy se při stále užším partnerství se značkou Fiat stala ze štíra opravdová legenda motoristického sportu: 10 světových rekordů, 133 mezinárodních rekordů a více než 10 000 vítězství na okruzích. Seznam vozů Abarth, které se zapsaly do historie motoristického sportu, je skutečně velmi dlouhý: od aerodynamických rekordních vozidel postavených ve spolupráci s předními turínskými karosáři na bázi modelů Fiat po model 850 TC, který zvítězil na všech mezinárodních okruzích včetně Nürburgringu, a model 2300 S, který na okruhu v Monze stanovil působivou řadu rekordů. Od roku 1971 je Abarth plně ve vlastnictví skupiny FCA. Legenda pokračovala Fiatem 124 Abarth, vítězem Mistrovství Evropy 1975, modelem 131 Abarth, mistrem světa v rally roku 1980, a modelem Ritmo Abarth.

I když jsou tyto triumfy, pevně zakotvené v kolektivní paměti, samy o sobě skutečně impozantní, důležitost závodění měla pro inženýry a techniky Abarthu mnohem širší rámec. Závodění totiž poskytuje vyčerpávající zkušební proces a nabízí nejtěžší podmínky pro testování inovativních technologií, které se tím připravují k použití v sériových silničních vozech Abarth. Závody představují jedinou cestu, jak dosáhnout nejlepšího výsledku z hlediska výkonu, bezpečnosti a spolehlivosti. Dvojice novinek představných v Ženevě není výjimkou a nepochybně přispěje k upevnění prodejních úspěchů, kterých značka dosáhla v roce 2018. Loňský rok byl pro Abarth rekordním z hlediska prodejů na evropském trhu. Prodáno bylo téměř 23 500 vozidel a ve srovnání s rokem 2017 došlo k nárůstu o 36,5 %. Výsledky byly zvlášť vynikající například ve Velké Británii, kde Abarth stanovil svůj národní rekord s 5600 prodanými vozy a růstem 26 %, nebo ve Španělsku, kde bylo prodáno 1450 vozidel, což představovalo nárůst ve výši 27 %.

Také evropská fanouškovská základna roste přinejmenším zajímavým způsobem. V komunitě Abarth Scorpionship je nyní registrovaných přes 100 000 příznivců. K oslavám těchto úspěchů a samozřejmě kulatému výročí připravil Abarth novou řadu Abarth 70th Anniversary zahrnující modely Abarth 595, Abarth 124 a nyní také Abarth 595 esseesse. Všechna vozidla jsou charakteristická specifickým výročním logem, které je činí jedinečnými a naprosto exkluzivními.

Sedmdesáté narozeniny legendy Abarth oslavuje značka i na mezinárodním autosalonu v Ženevě. Ve vyhrazeném prostoru budou návštěvníci moci shlédnout speciální výstavu zahrnující řadu prémiových klasických vozidel z různých sbírek, které vyprávějí příběh od prvních dnů značky Abarth. Oddělení FCA Heritage zde vystaví jedinečný Abarth 750 Record (1956), který v červnu 1956 stanovil celkem čtrnáct rychlostních a vytrvalostních rekordů ve třídě H.

 

Turín, 25. 2. 2019