Abarth: Obrození ikony

Fanouškům rychlých aut, které chytí za srdce, netřeba značku Abarth nijak zvláště představovat. Auta se štírem ve znaku jsou už navždy synonymem pro výkonné vozy s duší, které v řidičích probouzejí neodolatelnou touhu vítězit a překonávat sebe samé. Abarth, to jsou slavné závodní a sportovní vozy, které se účastnily těch nejprestižnějších závodů a které oslovují především temperamentní řidiče se soutěživým duchem, jež kromě sportovního nadšení spojuje vášeň pro technologie a inovace.

Fascinující příběh plný závodění vášnivého a talentovaného závodníka a technického génia Carla Abartha se začal psát již ve 20. letech 20. století a týkal se především motocyklů. První automobilová firma nesoucí jeho jméno a škorpiona ve znaku vznikla až v roce 1949. Dlouhé roky se kromě výroby vlastních sportovních vozů, jakými byly například modely 204 a 205, firma věnovala produkci automobilového příslušenství a dílů, které dnes můžeme označit jako tuningové.

Roku 1952 začala dlouholetá spolupráce Abarthu s automobilkou Fiat, která vyústila až do převzetí celé firmy Fiatem roku 1971. Abarth se v podstatě stal jeho závodnickou divizí. To ale trvalo jen do roku 1981, kdy Abarth přestal jako samostatná firma existovat. Označení Abarth neslo jen několik speciálních modelů a věhlasná sláva Abarthu začala uvadat. Vše se ale změnilo k obrovské radosti všech fanoušků Štíra roku 2007.

Znovuzrození legendární značky byl úžasný tah skupiny Fiat, který zanechá trvalou stopu nejen na asfaltu. Po 26 letech se značka Abarth začala znovu budovat, a to na skvělých základech zakořeněných v mnohaleté tradici. Na rallye okruh se dostává úžasně upravený Fiat Grande Punto. Abarth přenáší slavnou historii do současných silničních modelů, které si mohou často směle nárokovat status moderní klasiky. Můžeme sem zařadit například modely 595 a 595 Pista, které jsou postavené na bázi Fiatu 500. Tyto modely přináší množství úprav, ale jejich nejvýraznějším prvkem je jednoznačně motor s výkonem 145, respektive 160 koní. Ještě extrémnější je však model Abarth 695, který ze svého motoru vyždímá až 190 koní. Poměr výkonu a hmotnosti je úžasných 5,2 kg/k, a když připočteme různé další výkonnostní úpravy, jako například výfuk Akrapovič či speciální brzdový systém, zábava na cestě je zaručena.

Když Fiat začal vyrábět nový model 124 Spider, novu generaci legendárního Fiatu 124 Sport Spider z let 1966–1980, Abarth nemohl zůstat stranou. Tohle nádherně tvarované auto si jednoduše zaslouží trochu výkonnostního dopingu. V dosud nejvýkonnější verzi Abarth 124 spider Scorpione posílá jeho přeplňovaný motor MultiAir na zádní nápravu výkon 170 koní. Motoru sekunduje brzdový systém Brembo či tlumiče Bilstein, které umocňují sportovní zážitek s větrem ve vlasech.

Abarth pochopitelně rovněž navázal i na svou závodnickou historii. Kromě šampionátu Abarth Classic Selenia Cup, v němž se soutěží na upravených modelech Abarth 595, se na scénu po 41 letech vrací také legenda v podobě nového Abarthu 124 rally. Motory Abarth jsou rovněž v monopostech Formule F4 a vychovávají nadějné talenty pro vyšší světové traťové soutěže.

Vyberte si i vy svého moderního klasika a staňte se součástí příběhu Abarth!